Cs. Kádár Péter - XXI. századi Diszkónika, 309. Grooveboxok szingliktől a családokig

Lehetsz-e szingliként boldog? Lehet-e egy cég sikeres, ha a Grooveboxok világában csak egyetlen típussal vesz részt?

A Pioneer DJ – a japán Pioneer cég diszkós márkája és üzletága – mindenesetre bepróbálkozott a Toraiz SP-16 típussal. Eszméletlenül drága volt, nálunk csaknem 600 ezer forintért adták darabját. A Pioneer DJ a szinglik azon csoportjához tartozott, akik ugyan nem házasodtak, de nem akárkik voltak a szeretőik: a Pioneer DJ-nek Dave Smith, a Sequential Circiuts alapítója, a midi atyja (lásd a sorozat 231., 237. és 257. részét).

gsz2

A Pioneer DJ úgy gondolta, hogy Dave Smith neve elég jó húzóerő a szakmában, és még ennél is jobban belehitt a Prophet-6 szintetizátor analóg szűrőibe.

gsz3

De meg is adta a módját: a ház felülete szálcsiszolt, matt fekete fémből, az oldalsó panelek kemény műanyagból készültek. Összességében a Toraiz SP-16 nagyon jól elkészített és professzionális benyomást kelt. A hangkimenetek száma 8, világos üzenet a stúdió és az élő előadás irányába - csak kettő elég lenne a diszkósoknak. Két analóg bemenete is van, a bemenő szint állítható. A Toraiz nem csak mintázó, hanem hangforrásként is használja a hangfrekvenciás jeleket. A midi vezérléshez két ötpólusú DIN lyukat és egy USB-t szereltek a hátoldalra. A gépbe egyidejűleg 6 hangminta tölthető be, amelyek a 16 db gumitapin dobolva indíthatók. Többszínű LED-ek jelzik az aktív hangmintákat, és a tapipárnák érzékenyek tudnak lenni a leütés erősségére is, ami a hozzájuk tartozó hang lejátszásának hangerejét szabályozza. A Toraiz SP-16 összeköthető és szinkronizálható más Pioneer DJ cuccokkal. Az érintőképernyő jól olvasható, a választott üzemmódtól függően ad információt a tapipárnákról, a műsorszám hosszáról, a hullámformákról, és e képernyőn – de nemcsak ezen – lehet masszírozni őket. A szekvenszer 16 lépéses, és 256 lépésből álló minta készíthető vele. Az analóg mintavétel után nincs teljes ADSR – ennyi lóvéért pedig már lehetne –, csak a felfutást, a tartást és a lecsengést lehet masszírozni. Az aluláteresztő szűrő rezonáns, a felüláteresztő nem az.

gsz4

A szűrő kimenetéhez túlhajtó csatlakozik. A párnáktól balra tapicsík található, amelynek akár nyolc funkciója is lehet a hajlítókerékhez hasonló hangmagasság változtatástól a burkológörbe vezérlésig. Egészen különleges a külső eszközök tempójának szinkron vezérlése, amibe még az analóg lemezjátszó masszírozása is belefér, ami kevés grooveboxról mondható el. Ami a hangot illeti, akár 30 másodperces sztereó minták is készíthetők, és 16 minta lehet egy-egy összeállítás 16 dalában. Az összeállítások számának csak a külső memória mérete szab határt. Az előre telepített, gyári minták között a legkülönbözőbb műfajokhoz illeszkedők találhatók meg, és nem hiányoznak az Oberheim DMX és Roland TR sorozat hangszerei sem. A következő, 17 kis videóból álló sorozatból kiderül, hogy mi mindent tud a Pioneer DJ Toraiz SP-16.

Az első változat óta többször frissítette a készüléket a Pioneer DJ, mégsem lett igazi piaci siker. Jelenleg már alaposan leértékelve, 250 ezer forint alatt árulják egyes hazai boltokban. Tanulván ebből, a Pioneer DJ úgy döntött, hogy egyértelműen diszkósoknak szánja a Toraiz SP-16 utódját, a DJS-1000 típust. Nincs acélváz. Kihagyták a Dave Smith analóg szűrőt, helyette digitális van, ami nem úgy szól, természetesen. A nyolc kimenet számát négyre csökkentették. Jelentősen nőtt azonban az effektek mennyisége. Azok számára, akik a cég CDJ vagy XDJ eszközeit használják, még a külseje is ismerős. Nálunk 430 ezer forintnál indul az ára.

gsz5

Ha a családfát nézzük, akkor ez a cucc hibrid gyerek; a szingli Toraiz SP-16 és a Pioneer DJ médiajátszó kommunájának kölke. Például ezzel is lehet analóg jelből mintát venni 44,1 kHz-es mintavételi frekvenciával, 16 bites felbontásban, de ez is csak legfeljebb fél perceset tud. Akkor ez mire jó? Tegyük föl, hogy analóg lemezről nyomod az ipart a klubban, és amikor a lemez valamelyik részéhez érsz, veszel belőle egy kis mintát. Ezt a mintát aztán nyújthatod, változtathatod a hangmagasságát, lassíthatod, gyorsíthatod, effektezheted – s mindezt élőben. Látványos és intuitív.

Magyarországon szinte ismeretlen a dán Gotharman manufaktúra, amely elektronikus hangszereket gyárt. Igen, Európában gyártják őket, bitang baba alkatrészekből, amelyek között persze vannak kínaiak. Ezek a hangszerek félmodulárisak, hatalmas a család, így általános célú szintetizátorokat, hangmunkaállomásokat, ritmusgépeket, szekvenszereket és persze grooveboxot is össze lehet rakni belőlük. Sőt, van önálló grooveboxuk, a Little deFormer 3 MkII, amelynek a kézikönyve önmagában 400 oldal. Ez a groovebox bekerült a legújabb, 2021 nyarán bemutatott Urano nevű szörnyetegükbe, az összesen 67 modul közé. Az Urano 8 a félvezető hiány miatt csak október végétől lesz kapható. Mivel a memóriák ára befolyásolja a végső eladási árat, a legfeljebb 18 percnyi mintát tárolni tudó változatot 2 199, a 193 percnyi mintát tudó változatot 2 479 euróért zsákolhatod be, ha időben megrendeled. Nem is merem leírni, hogy a drágábbik csaknem 900 ezer forint.

gsz6

Az Urano pilótavizsgás, már egyes moduljainak, szolgáltatásainak megtanulásához is sok idő kell. Mivel röviden lehetetlen leírni, miket tud, inkább mutatok egy rahedli videót, aztán szövegelek.

Az Uranonak 8 oszcillátora van, ezek szinusz, háromszög, négyszög, impulzus jeleket, valamint sávhatárolt zajokat és ütőhangszerek jeleit állítják elő. Az oszcillátorok hangolhatók és elhangolhatók (detune), modulálhatók nyolc lfo jelével. Az egyik oszcillátor rezonáns szűrőből alakították ki. A szintézisek közé nemcsak a legősibb additív és szubraktív tartozik, hanem a hullámtábla, a szemcsés és a minta alapú is. Az oszcillátorok jele morfolható, vagyis egymásba alakítható. A négy feszültségvezérelt analóg szűrő és a nyolc digitális 27-féle karakterisztikát tud. A modulok között nyolc feszültségvezérelt erősítő két keverőre juttatja a jeleket. Minden VCA-hoz tartozik ADSR, kettőhöz gyűrűs modulátor is. A lánc végén van az effekt-rész, nyolc effekttel. A mintázó mintavételi frekvenciája 44,1kHz; a felbontás 16 bit. A kívülről beadott digitális mintáknak .wav formátumúaknak kell lenniük. A szekvenszer 8 sávos, 16 lépéses, az egyes minták dallá láncolhatók. A szekvenszer mintái szerkeszthetők, mint minden, midizhetők és effektezhetők, a szokásosokon kívül például dadogtató effekttel, hiszen minden hang apró szemcsékre vágható.

De mi is az a dadogtató effekt? Nos, az is megér egy külön misét.